Kursus længde
Kurset er på 1 dag(e)
|
Pris 2.950 ex moms
|
Planlagte datoer
7 datoer, se skema til højre
|
Kursusmål
Du vil efter kurset være i stand til selvstændigt at finde informationer på Internettet ved hjælp af Microsoft Internet Explorer, Microsoft News og Mailreader.
Deltagere
Kurset henvender sig til dig, som skal finde informationer på Internettet ved hjælp af Internet Explorer, Microsoft News og Mailreader. Der stilles ingen produktmæssige forudsætninger, med det antages, at du har arbejdet med en PC før og har kendskab til brugergrænsefladen i Windows.
Kursusmateriale
Kurset er baseret på en vekslen mellem teori og praktiske øvelser. Til understøttelse af disse øvelser får du udleveret et gennemarbejdet kursusmateriale, udviklet af 4D Konsulenterne A/S specielt til dette kursus.
For at fastholde og udvikle din produkt kompetence anbefaler vi, at du anvender kursusmaterialet som et effektivt opslagsværk efter kurset. Rækker dette ikke, er du altid velkommen til at kontakte vores instruktører for uddybende spørgsmål m.m.
Kursus indhold
Introduktion til Internettet
- Nyhedsgrupper (USENET)
- Historisk gennemgang af Internettets udvikling
- World Wide Web (WWW)
Internet Explorer
- Brugergrænsefladen
- Opbygning og funktioner
- Indstillinger og brugertilpasninger
Brug af Internettet (WWW)
- Surfing
- Skemaer (forms)
- Referencer (links)
Informationssøgning med Internet Explorer 8
- Referencer til andre søgemaskiner
- Vejledning til de mest anvendte søgemaskiner
- Hvordan man finder de ønskede informationer
- Søgemaskiner - Hvad er det og hvordan skal de bruges?
Nyhedsgrupper
- Anvendelse af Microsoft newsreader
- Hvad er usenet?
- Brug af nyhedsgrupper: tilmelding, læsning, nye indlæg, besvarelse
- Hvad er nyhedsgrupper?