Kursus længde
Kurset er på 3 dag(e)
|
Pris 9.450 ex moms
|
Planlagte datoer
4 datoer, se skema til højre
|
Kursusmål
Du vil efter kurset være i stand til at oprette, vedligeholde og distribuere avancerede løsninger til Visio 2007 og Visio 2010.
Kurset dækker sammen med 4D konsulenternes kurser - Visio 2007 Grundlæggende, Visio 2007 Udvidet, og Visio 2007 Avanceret - alle emner som kræves for at tage testen 70-545 til Visio 2007 (der findes p.t. ingen test til Visio 2010.)
Deltagere
Kurset henvender sig til dig;
- der har behov for at udvikle avancerede Visio 2007 skabeloner gennem anvendelse af VBA eller VB.NET 2005
- der ønsker at forberede dig til Microsoft Test 70-545: MCTS Microsoft Visio 2007 Application Development.
Forudsætning for kurset er en viden til – eller deltagelse på kurset Visio 2007 Avanceret ShapeSheets - samt nogen erfaring med programmering i Visual Basic, VB.net eller VBA svarende til Grundkursus i et af disse emner (f.eks. VB 6.0 Grundlæggende.)
Kursusmateriale
På kurset opnår du det højeste udbytte gennem en vekslen mellem teori, uddybende spørgsmål og praktiske øvelser. Til understøttelse af disse øvelser får du udleveret en bog samt opgaver. Materialet er på Engelsk.
For at fastholde og udvikle din produkt kompetence anbefaler vi, at du anvender kursusmaterialet som et effektivt opslagsværk efter kurset. Rækker dette ikke, er du altid velkommen til at kontakte vores instruktører for uddybende spørgsmål m.m.
Kursus indhold
Visio VBA
Visio 2007 Object Model
Arbejde med Shapes i Visio
Placering af Shapes
Shape egenskaber, tekst og data
Arbejde med forbindelser i Visio
Programmere i ShapeSheets
Visio events
Database forbindelser
Andre metoder til overvågning af Events
Introduktion til Visual Studio.net og Visio
Visio som Active X objekt
Solutions, gennemgang af muligheder for udgivelse
Introduktion til Visio’s SDK
Herudover naturligvis en opfriskning af de emner som er relevante for testen